7 návykov, ktoré vám pomôžu zefektívniť váš tím

Teambuildingy, chodenie na čas, kooperácia. Toto všetko u vás funguje no vy máte aj tak stále pocit, že váš tím je od efektivity vzdialený na míle ďaleko? Čudovali by ste sa aké maličkosti, dokážu tímovú efektivitu narúšať.
V nasledujúcom článku vám preto predstavujeme 7 návykov, vďaka ktorým môžete výrazne zlepšiť efektívnosť vášho tímu.

 

1. Odhoďte stres

Termíny, to – do listy, multitasking či riešenie neočakávaných situácii. S tým všetkým sa musíme počas pracovného času popasovať a preto je niekedy priam nemožné, vyhnúť sa stresovým situáciám. Stres a produktivita veru kamoši nie sú. Podľa americkej štúdie, ktorú vykonala Health Advocate, extrémnym stresovým situáciám počas dňa čelí až 30% zamestnancov čo má za následok stratu $200-  $300 biliónov dolárov vďaka poklesu produktivity. Zamyslite sa preto nad tým, aké pracovné prostredie pre svojich zamestnancov vytvárate a či existuje spôsob ako ho vylepšiť. Mrknite na 12 tipov ako dostať stres z vašej kancelárie.

 

 

2. Flexibilita 

Spoločnosť Deloitte uskutočnila v roku 2016 štúdiu týkajúcu sa výziev v oblasti podnikania a ľudského potenciálu, kde položila firmám jednoduchú otázku: „Ako by ste re-designovali Vašu organizačnú štruktúru“ a výsledky boli pozoruhodné. Spomedzi 7000+ spoločností (vo viac ako 130 krajinách) sa väčšina zhodla na „zvýšení flexibility v rámci pracovných tímov“. Tento nový model umožňuje flexibilne meniť pracovné pozície a popisy prác v súvislosti s osobným rozvojom zamestnancov. Zároveň pozitívne vedie k zvýšeniu výkonnosti, motivácie a spokojnosti zamestnancov. Aké jednoduché však? Skúste si nájsť čas na stretnutie s manažmentom či práve toto nie je zmena, ktorá vám môže dopomôcť.

 

3. Feedback

Znie to ako alfa a omega každého tímu hovoriť na rovinu o tom, čo funguje, čo nefunguje, čo treba zlepšiť a naopak odstrániť z procesov. No nie vždy je to bohužiaľ tak. Aj keď žijeme vo svete prešpikovanom spätnou väzbou, stále mnoho zamestnancov vníma spätnú väzbu ako kritiku, útok, či karhanie. Spätná väzba je práve naopak podporná metóda, ktorá má konštruktívnym spôsobom prispieť k zvýšeniu výkonu vašich zamestnancov, rozvíjať ich sebauvedomenie a celkovo tak prispievať k efektivite vášho teamu. Poznáte to z pracovných stretnutí, najprv chvála a samé pozitíva a potom príde to magické ALE a… nasleduje spŕška kritiky. Skúste vymyzať slovo ale zo svojho slovníka a nahraďte ho jednoduchým a. Zmena sa dostaví.

 

4. My, nie ja

Každý dobrý nápad začína v hlave jedného človeka, no iba tím ľudí ho dokáže plne rozvinúť a zrealizovať. Profesorka M. Riordanová tvrdí že“ priateľské pracovné prostredie zvyšuje spokojnosť zamestnancov až o 50% a ľudia s najlepšími priateľmi v práci majú až sedemkrát väčšiu pravdepodobnosť sa úplne zapáliť pre danú prácu. Vyššia angažovanosť nie je tým jediným ziskom. Ľudia, ktorí majú v práci priateľov sú zdravší, spokojnejší a šťastnejší.

 

5. Odstráňte serióznosť

Disciplína a profesionalita sú podstatné veci, ale rozhodne nie sú všetko. Zamestnanci generácie Y sú známi tým, že hľadajú prácu, ktorá ich uspokojuje a zároveň napĺňa. A nie sú sami. Ako uvádza Huffington post, až 55% pracovníkov z generácie X a Y, tvrdí, že fakt, či sú ľudia v danej práci šťastní a spokojní prevyšuje to, koľko by chceli zarábať. Samozrejme pojmy ako šťastie či spokojnosť determinuje veľa vecí, no jednou z nich je aj to ako sa vaši zamestnanci cítia na pracovisku. Skúste sa zamyslieť ako sa k nim viac priblížiť, ako im viac porozumieť a pomôcť im v práci rásť. Po čom vaši ľudia túžia a v čom by sa chceli zmeniť? Aké sú ich osobné ciele a čo nové by sa chceli naučiť? To sú podstatné otázky v zápisníku dobrých lídrov.

 

6. Nájdite odvahu meniť veci

Už Aristoteles hovoril, že odvaha je: „Silná vôľa a pevné úsilie konať to, čo je potrebné konať. A to aj napriek strachu.“ O tom, že je to vlastnosť, bez ktorej sa nezaobíde žiaden tím, niet pochýb. Za každým novým rozhodnutím, za každou inováciou je mix strachu a odvahy. Strach z neúspechu, zlyhania, či odmietnutia. Či už ste manažér alebo zamestnanec, strachom si prechádza každý. Existuje však veľmi jednoduchý spôsob ako ho prekonať a odísť zo svojej komfortnej zóny. Dôvera. Dôverujte sebe, dôverujte svojim zamestnancom a verte si navzájom. S väčšou dôverou vaši zamestnanci lepšie pracujú na ťažkých projektoch, prijímajú nové výzvy a neboja sa prichádzať s inovatívnymi riešeniami. Odvážni zamestnanci sú viac odhodlaní veci, meniť, skúšať či inovovať. Ako stimulovať dôveru na pracovisku? O tom si povieme v ďalšom článku.

 

7. Dodržujte svoje princípy

Myslite na to, kto ste a kam kráčate. No najdôležitejšie, je vedieť odpovedať na otázku prečo. O tom je vízia firmy, ktorá by sa mala zrkadliť v každom tíme a v každom človeku. Existuje niekoľko možností, ako firemné hodnoty, ciele a víziu zlepíte z peknej nástenky priamo do hláv zamestnancov. Dajte im to prežiť a vytvorte príležitosti na to, aby pochopili firemné smerovanie a dokázali ho uchopiť. Podporujúca firemná vízia je skvelou inšpiráciou pre vašich zamestnancov, no to, čo sa skutočne ráta, sú každodenné činnosti vašich ľudí. A práve v týchto činnostiach by sa vízia mala odzrkadľovať, aby ju mohli vaši zamestnanci aj vaši zákazníci vnímať v každom kroku, kam sa vaša firma pohne. “Sky is the limit”.